Ajankohtaista

La, 19.09.2026
klo 08.30 - 18.00

Syysretki Museokeskus Vapriikkiin, Tampere,
Pääkohde on museon muinais-DNA–näyttely. Samalla näyttelylipulla (16 € aikuinen, 11 € eläkeläinen) on katsottavissa samassa rakennuksessa myös 10 muuta näyttelyä, esim. Postimuseo, Luonnontieteellinen museo sekä Suomen jääkiekkomuseo ym. Vapriikissa on myös museoravintola Valssi, josta saa lounasta klo 12- 15 20,90 eurolla ja keittolounaan 15 eurolla, sekä kahvila. Muita mielenkiintoisia tutustumiskohteita ovat puolen kilometrin päässä Finlaysonin alueella työväenmuseo Werstas, jonne on vapaa pääsy, sekä maailman ensimmäinen Vakoilumuseo, ja hieman kauempana Näsilinnassa museo Milavida. Vähän kauempana Tampere-talossa on maailman ainoa Muumimuseo, jossa on klo 14 pääsymaksuun kuuluva 45 minuutin opastus. Talossa on myös Ravintola Tuhto, joka saa lauantaisin à la carte–annoksia ja kahvia. Mielenkiintoinen kohde on myös Idänsuhteiden museo Nootti Tampereen työväentalossa, joka on avattu uudistettuna viime vuoden helmikuussa. Nootissa on klo 13 pääsymaksuun sisältyvä n. tunnin opastus. Sovittaessa paluumatka voidaan aloittaa käymällä Nootin edessä olevalla pysäkillä. Raitiovaunulla onnistuu myös helposti käynti kahdeksan kilometrin päässä Suomen ainoassa poliisimuseossa Hervannassa, jonne on myös vapaa pääsy, samaten raitiovaunu kuljettaa melko lähelle nykytaidetta esittelevään Sara Hildénin taidemuseoon Särkänniemen alueella. Muita museokohteita ovat vielä Hiekan taidemuseo Pirkankatu 6:ssa ja kenkätehtailija Emil Aaltosen museo Pyynikinlinnassa Mariankatu 40:ssa. Kaikissa maksullisissa kohteissa käy maksuna museokortti. Museoiden esittelyihin pääsee sivulta https://visittampere.fi/artikkelit/tampereen-museot/
Ma, 21.09.2026
klo 18.00 - 19.30

Juha Vuorelan luento: Myllyt ja myllärit, Etätilaisuus
Katsaus myllyjen historiaan maassamme. Teknisen historian lisäksi tarkastelemme esityksessä myllyihin liittyviä lähdemateriaaleja. Luento on osa Juha Vuorelan luentosarjaa.
Kirjaudu osallistuaksesi
Katso kaikki tulevat tapahtumat täältä.

Tiedote

Syksyn 2026 Suvustajan sähköisen näköispainoksen löydät sivujemme oikeasta laidasta alempana.

Videotallenteet -sivumme tarjoaa jäsenistölle suunnattuja videoesityksiä. Kirjaudu siis sisään ja katso videot täältä

Yhdistyksemme on ostanut katseluoikeudet Juha Vuorelan julkaisemaan laajaan esitelmäkokoelmaansa. Kokoelma sisältää yhteensä yli 60 esitelmää kolmen vuoden ajalta. Jos siis sinulta on jokin esitelmä jäänyt aiemmin näkemättä, voit nyt korjata tilanteen. Videot tarjotaan vain sisäänkirjautuneille jäsenillemme ja löydät kokoelman sisällysluettelon ja linkin kokoelmaan Videotallenteet-sivultamme tästä linkistä. Vain jäsenille siis, eli muista kirjautua sisään sivuillemme.

Uutta sivuillamme

Eila Hukkanen (s. Mustonen), 108-vuotias – Suomen vanhin ja Vuoden Lotta 2026 Ilmari Koppinen, 108-vuotias aktiivi salolainen Suomusjärven Hintsalan Hintta Kuka oli herra J. C. Maexmontan? Länsi-Suomen N-miehet Länsi-Suomen isälinjatGeneettisessä sukututkimuksessa on viime aikoina tapahtunut paljonKevätretki Paimioon, Sauvoon ja Karunaan 23.5.2026Vesa Hänninen - Uusin kunniajäsenemme Salon hautausmaat Legacy-sukututkimusohjelma Sukujutut-ohjelma Sohlbergien talot Katajanokalla – salonseutulaisten talot! Nuoret naiset karjatalouden eturivissä Perttelissä 1875–1882Murheellinen muistomerkkiKirkollisen väestökirjanpidon historiasta ja nykytilastaMuistikuvia sukututkimuksesta vuosien varreltaMatkalla menneisyyteenKotiseudun historia liittyy sukututkimukseenEläkeläisen aika kuluu menneiden kaivelemisessaSukututkijaksi DNA-testien kautta ja edelleen niihin koukussaMilloin aloitin sukututkimuksen ja muita muistikuvia sen paristaEdelleen koukussa sukututkimukseenHarri Lintulalle luovutettiin ansiomitali 12.4.2025Eero Suomi on uusi yhdistyksen kunniajäsenRuukkialueet olivat entisajan teollisuuskeskittymiä40-vuotisjuhlamme pidettin 12.4.2025Kun Hirsjärven kylän kartanot myyntiin laitettiinPerniön kappalainen Henricus Matthiae BockLottien suorittama ilmavalvonta sotiemme aikanaEläinlääkintälotan kokemuksiaSalon seudun lottien toimintaa 6.2.1920 – 23.11.1944Talonhaltijaluetteloista ja paikallishistorioistaIn memoriam Veikko Vennonen 1929 - 2024Lounaisen taivaan allaTunnetko sukusi vaiheet sotavuosina?Joululahjaksi isoisä ja muita DNA-serkku-testikokemuksiaTieteentekijöitä ja taiteilijoita Muurlan maisemissa, osa 2.Mistä on hyvät retket tehty?Heikel-Heikinheimon sukuseuran kesäretki SaloonSalolaiset Weckmanin ryöväriveljeksetRuuth-suvun oikeudenkäyntejä 1600-luvullaHalikon Mustamäen Magnusbergin torppa ja torppariperheet 1786 – 1905Salon kaupunginarkisto ja sukututkimus”Kyllä Kruunu pojistaan huolen pitää!”Isä tuntematon – Suvun salaisuuksien jäljilläTaalintehtaan ruukin toiminnan nousut ja laskutDragsfjärdin muuttokirjat vuosilta 1847–1929 vain jäsenille

In memoriam Heikki Pulkkinen 1947 – 2023

Artikkeli on julkaistu myös Suvustaja:ssa 1/2024 Kirjoittaja Martti Attila

Joulun alla yhdistyksemme hallitus sai suruviestin: entinen jäsensihteerimme Heikki Pulkkinen oli menehtynyt 76-vuotiaana vaikean koronataudin seurauksena 8.12.2023. Hallitus esittää lämpimät surunvalittelut lähiomaisille. Heikki liittyi yhdistyksemme jäseneksi kesäkuussa 2015. Hallitukseen hänet valittiin vuoden 2016 alusta lähtien ja vuonna 2018 jäsensihteeriksi, jota tehtävää hän hoiti vuoden 2020 loppuun saakka. Heikki jää mieliimme rauhallisena, leppoisana ja luotettavana hallituksen jäsenenä.

Kuva 1
Heikki Pulkkinen.

Heikki syntyi Heinolassa 26.1.1947 vanhempiensa toisella evakkomatkalla, joka alkoi Ruskealasta, Sortavalan naapuripitäjästä. Heikin isän Mikko Annanpoika Pulkkisen suku on lähtöisin Pohjois-Karjalasta Kiihtelysvaaran Oskolasta. Mikko muutti Ruskealaan, jossa tapasi tulevan vaimonsa, ortodoksiperheeseen syntyneen Martta Siitosen, Heikin äidin. Pulkkisen perheen evakkotaival päätyi Liperin Leppälahteen Heikin isän korpeen raivaamalle uudistilalle. Toistuvat hallavuodet saivat heidät muuttamaan Nummen Sitarlaan v. 1956 ja sieltä v. 1965 Helsinkiin, jossa Heikki opiskeli insinööriksi. Hän toimi turvallisuusalalla, viimeiset 30 vuotta turvallisuusinsinöörinä ja konsulttina pankki- ja julkisten toimialojen kohteissa.

Heikin oma perhe asui sittemmin Järvenpäässä, josta Heikki ja vaimonsa Riitta muuttivat eläkepäivikseen Saloon v. 2012. Heikin vanhemmat ovat asuneet Perttelin Hähkänällä, ja pojan perhekin asuu seudulla, joten Salo oli tuttu jo entuudestaan. Salossa aktivoitui myös Heikin sukututkimusharrastus, ja karjalaiset juuret alkoivat selvitä.

Martti Attila
×